Rocky road ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1030kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1030kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 1.54 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.54 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 49.959382615759544% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 93.8mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 93.8mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 8.25)
- Trumoo Bars (Similarity score: 8.57)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.58)
- Hy Vee Inc Toasted Almond Fudge Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Fudge And Fudge Covered Almonds (Similarity score: 10.03)
- Real Ice Cream (Similarity score: 10.03)
- Marshmallow Flavored Ice Cream With Bits Of Candy And A Chocolate Cookie Swirl, Marshmallow, Candy Cane & Cookie Blast (Similarity score: 10.26)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 10.26)
- Cookies & Cream Organic Vanilla Ice Cream With Cookies, Cookies & Cream (Similarity score: 10.26)
- Ice Cream (Similarity score: 10.40)
- Bluemarble Ice Cream (Similarity score: 11.15)
- Denali, Creamery Select, Premium Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 11.86)
- Real Premium Praline Pecan Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 12.05)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 12.31)
- Key Lime Premium Ice Cream With Graham Cracker Swirl, Key Lime Pie (Similarity score: 13.03)
- Food Club Moose Tracks Premium Ice Cream, Denali Original Moose Tracks (Similarity score: 13.13)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E410
- E407
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Miniature Marshmallows
- Almond
- Cocoa Processed With Alkali
- Whey
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)