Saveurs Attitudes Framboise confiture extra
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 60 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 60 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 8 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 50.9g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Favols,sublim'bio Sublim'bio Confiture Framboise (Similarity score: 5.66)
- Saveurs Du Vercors Confiture De Figues (Similarity score: 9.87)
- Biolo'klock Confiture Extra De Rhubarbes (Similarity score: 10.70)
- Naturéo Confiture De Figue Bio (Similarity score: 12.59)
- Saveurs & Fruits Framboise (Similarity score: 14.14)
- Thorem,favols Confiture Figue Violette De Provence (Similarity score: 15.77)
- U Saveurs,u Confitures De Quetsches U Saveurs (Similarity score: 17.34)
- Favols,le Fruit Français L’abricot (Similarity score: 17.79)
- Ginger Jam (Similarity score: 18.27)
- Saveurs Attitudes Citron De Menton (Similarity score: 18.46)
- Naturéo Confiture Abricots Naturéo (Similarity score: 18.63)
- Carmel Du Havre Kerith Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 20.05)
- Le Coq Noir Confiture Mangue Passion (Similarity score: 20.24)
- Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 20.27)
- Le Coq Noir Confirure De Goyave Goji (Similarity score: 20.57)
Ingredients List
- Raspberry
- Cane Sugar
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)