Saveurs attitudes Marron de FRANCE
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 9 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 37.6g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 37.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Exquis Mochi (Similarity score: 14.25)
- Rossmann Sirop D Érable (Similarity score: 15.81)
- Glück Glück Passiert Aus Schwarzkirschen (Similarity score: 18.86)
- Glück Glück Passiert Aus Schwarzkirschen (Similarity score: 18.87)
- Crema De Vinagre Balsámico Al Pedro Ximénez Sweet Cherry Style (Similarity score: 24.77)
- Crema De Vinagre Balsámico (Similarity score: 24.77)
- Crema D Vinagre Balsamico (Similarity score: 24.77)
- Francis Miot Chataigne Au Sucre De Canne (Similarity score: 25.43)
- Crema De Vinagre Balsámico (Similarity score: 26.64)
- Salsa Bio Fichi (Similarity score: 26.67)
- Tiliz Le Mochi Glacé (Similarity score: 27.06)
- Bangs Marmelade (Similarity score: 28.68)
- Planteur Sans Alcool (Similarity score: 29.16)
- Pumpkin Spice (Similarity score: 29.58)
- Coffee Creamer (Similarity score: 29.58)