SCEB Pain de mie complet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1042kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1042kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 8.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 8.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.4g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.11111111111111% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Choix Du Président Filets D’aiglefin Sauvage Panés (Similarity score: 17.13)
- Tesco Breaded Chicken Nuggets (Similarity score: 18.13)
- Oleander Hummus (Similarity score: 18.51)
- Reduced Sodium Whole Grain Bread (Similarity score: 19.91)
- M&s Wholemeal Pittas (Similarity score: 22.49)
- Powerful Blueberry & Vanilla Overnight Oats (Similarity score: 23.71)
- Gut & Günstig Norwegische Lachsfilets Pfeffer (Similarity score: 23.83)
- Gopicnic Red Pepper Hummus & Multigrain Crackers (Similarity score: 24.32)
- Seapak Battered Shrimp (Similarity score: 24.61)
- Wheat Pita Bread (Similarity score: 24.98)
- Mjay's Specialty Baked Foods Inc Old World, Pocket Pita Breads (Similarity score: 25.05)
- Carrefour Bio Pain Aux Céréales (Similarity score: 25.38)
- Les Créations Pavés De Saumon (Similarity score: 25.87)
- Tapenade Olive Noire (Similarity score: 26.77)
- Great Value Plain English Muffins (Similarity score: 26.99)