Tarte Aux Pommes Feuilletée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 67.79661016949152% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.8% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 9 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 24.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Birthday Cake Sugar Cookie Flavored Ice Cream Swirled With Blue Frosting And Colored Buttercream Freckles (Similarity score: 9.86)
- Carrefour Crème Glacée Au Chocolat Noir Carrefour (Similarity score: 10.48)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.60)
- Otto & Glassfabriken Gräddglass Blåbär (Similarity score: 10.61)
- Tarte Fruits Assortis (Similarity score: 10.67)
- Black Raspberry Flavored Chip Ice Cream (Similarity score: 11.17)
- Moonpie Marshmallow Graham Flavored Ice Cream Swirled With Fudge And Graham Flavored Crunch Pieces (Similarity score: 11.23)
- Ice Cream (Similarity score: 11.35)
- L'artisan Givré Creme Glacee Rhum Raisin (Similarity score: 11.46)
- Boncolac Tarte Aux Pommes, Bio, Prédécoupée En 12 Parts, Marque Boncolac (Similarity score: 11.82)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Vanille Caramel Beurre Salé (Similarity score: 11.92)
- Collection Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 12.01)
- Delhaize Icecream Tiramisu (Similarity score: 12.16)
- Hacendado Helado De Capucclno (Similarity score: 12.20)
- Sammontana Barattolino Alla Panna (Similarity score: 12.54)