Tarte Normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1280kj (306 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1280kj (306 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 63.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.3% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's Nutty Buddy Superscoops Ice Cream (Similarity score: 7.06)
- Good Humor, Unilever King Cone Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 10.47)
- Panettone (Similarity score: 13.83)
- Pasquier La Tarte Normande (Similarity score: 14.44)
- Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 14.44)
- Dr Oetker My Ice Cream Chocolate Flavour (Similarity score: 15.84)
- Ritz Mini Panettone Classico (Similarity score: 16.24)
- Hacendado Tarta Selva Negra (Similarity score: 17.33)
- U Saveurs,u Mousse Aux Oeufs Au Chocolat Noir (Similarity score: 17.77)
- U Mousse Au Chocolat Noir Saveurs (Similarity score: 17.82)
- Triple Chocolate Ultra Premium Ice Cream With Fudge Swirl And Chocolaty Chips (Similarity score: 18.26)
- Chocolate Ice Cream Fudge Tracks, Chocolate (Similarity score: 18.41)
- Le Patissier Mousse Au Chocolat Blanc (Similarity score: 18.76)
- Acme Lemon Cream Pie (Similarity score: 19.21)
- Ashby's Sterling Ashby's Sterling, Ice Cream, Eskimo Kisses (Similarity score: 19.37)