Pasquier La tarte normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1289kj (309 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1289kj (309 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 9.6g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 0.00)
- Leclerc Bavarois Fruits Rouges (Similarity score: 10.18)
- Triple Chocolate Ultra Premium Ice Cream With Fudge Swirl And Chocolaty Chips (Similarity score: 12.49)
- Good Humor, Unilever King Cone Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 13.97)
- Tarte Normande (Similarity score: 14.39)
- Tarte Normande (Similarity score: 14.44)
- Sam's Choice Mint Bark Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 15.55)
- Dolly Madison Ice Cream Bars (Similarity score: 15.88)
- Dean's Nutty Buddy Superscoops Ice Cream (Similarity score: 16.95)
- Marks & Spencer 4 Chocolate &vanilla Ice Cream Cones (Similarity score: 19.53)
- Nestle Extrême Mini Cookies Pécan (Similarity score: 19.75)
- Loacker (Similarity score: 19.81)
- Dia Almond Helado De Chocolate Con Almendra Sabor Vainilla (Similarity score: 19.83)
- Trader Joe's Ny Rodeo Cookies (Similarity score: 19.97)
- Merl Verpoortoccino (Similarity score: 20.20)