Tarte Normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 5.9g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 59.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monoprix Galette Frangipane (Similarity score: 8.22)
- Boncolac Boncolac Tarte Aux Framboises (Similarity score: 10.49)
- Ice Cream (Similarity score: 12.78)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 13.66)
- Turkey Hill Butter Almond & Chocolate Ice Cream (Similarity score: 13.96)
- So Delicious Dairy Free, So Delicious Almondmilk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 14.54)
- Salted Caramel Ice Cream With Mochi Bits (Similarity score: 14.65)
- Le Mochi Glacé (Similarity score: 15.07)
- Pâturages Profiteroles (Similarity score: 15.20)
- Hudsonville Turtle Sundae Ice Cream (Similarity score: 15.22)
- Nestlé Bûche Glacée Macaron Caramel Beurre Sale (Similarity score: 15.26)
- Ice Cream Sandwich, Eggnog (Similarity score: 15.71)
- Publix Super Markets Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 16.36)
- Ice Cream (Similarity score: 17.13)
- Premium Edition Brown Butter Bourbon Flavored Ice Cream With A Salted Caramel Swirl And Rich, Smooth Brown Butter Bourbon Truffles, Buttered Bourbon Truffle (Similarity score: 17.54)