Nestlé Bûche glacée macaron caramel beurre sale
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boncolac Boncolac Tarte Aux Framboises (Similarity score: 10.06)
- Monoprix Galette Frangipane (Similarity score: 12.59)
- Premium Edition Brown Butter Bourbon Flavored Ice Cream With A Salted Caramel Swirl And Rich, Smooth Brown Butter Bourbon Truffles, Buttered Bourbon Truffle (Similarity score: 13.35)
- Toffee Crunch (Similarity score: 13.42)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 13.64)
- Hudsonville Turtle Sundae Ice Cream (Similarity score: 14.05)
- Tarte Normande (Similarity score: 15.26)
- Ice Cream (Similarity score: 15.26)
- Leclerc Flan Patissier Aux Oeufs 6 Parts (Similarity score: 15.50)
- Caramel Swirl, Brownie Chunks, Toffee Pieces Ice Cream, Toffee Brownie Twist (Similarity score: 15.69)
- Thai Curry Pumpkin Ice Cream (Similarity score: 15.88)
- Premium Ice Cream, Caramel Waffle Cone (Similarity score: 17.67)
- Premium Ice Cream, Caramel Waffle Cone (Similarity score: 17.67)
- Velvet Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 17.71)
- So Delicious Dairy Free, So Delicious Almondmilk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 18.03)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- E1400
- Wheat Flour
- Colour
- Butter
- Palm Oil
- Palm Kernel Oil
- Emulsifier
- Skimmed Milk Powder
- Stabiliser
- Water
- Salted Butter
- Invert Sugar Syrup
- Natural Flavouring
- Exhausted Vanilla Pod
- Natural Vanilla Flavouring
- Salt
- Glucose Syrup
- Sugar
- Coconut Oil
- Lactose And Milk Proteins
- Almond
- Egg White
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)