Tarte normande 510 g
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 52.72727272727272% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.7% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's 100% Real Ice Cream (Similarity score: 6.09)
- Real Ice Cream (Similarity score: 6.71)
- Prrivate Selection Ice Cream, Chocolate Eclair (Similarity score: 7.07)
- Ice Cream (Similarity score: 8.84)
- Real Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- Tarte Aux Fruits Rouges Tartefrais Diametre 20cm (Similarity score: 11.84)
- Chocolate Caramel Crunch, Chocolate Caramel (Similarity score: 13.09)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 13.12)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 13.38)
- Alnatura Macadamia Caramel (Similarity score: 13.76)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 13.79)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Turtle Sundae (Similarity score: 13.83)
- E Leclerc Tartelette Poire (Similarity score: 14.40)
- Ice Cream, Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 14.54)
- Crème Glacée Vanille Canistrelli (Similarity score: 14.78)