Pasteis de nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1999998092651g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 52.63158070854115% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.6% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 80.000001192092mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 17.5g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tartelettes Aux Abricots (Similarity score: 4.14)
- Real Ice Cream (Similarity score: 11.12)
- Alnatura Macadamia Caramel (Similarity score: 11.71)
- Giant Eagle Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 11.76)
- Chocolate Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 11.93)
- Coop Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 13.25)
- Chocolate Frozen Yogurt With Peanut Butter Cups And A Peanut Butter Fudge Swirl (Similarity score: 13.33)
- Tarte Normande 510 G (Similarity score: 13.38)
- Boardwalk Frozen Treats Llc Ice Cream (Similarity score: 13.48)
- Chocolate Ice Cream With Red Velvet Cake Dough Pieces (Similarity score: 13.70)
- Lody Jak Dawniej,bracia Koral Lody Chałwowe (Similarity score: 13.83)
- Dean's 100% Real Ice Cream (Similarity score: 15.05)
- Crème Glacée Vanille Canistrelli (Similarity score: 15.58)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 15.70)
- Real Ice Cream (Similarity score: 15.79)