Tarte poire amandes 8 parts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9000000953674g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 6.9000000953674g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 49.28571496691% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 56.00000023842mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Poire Amandes 6 Parts (Similarity score: 0.00)
- Leclerc Tarte Pêche Crème Amande (Similarity score: 13.98)
- Mövenpick,nestlé,froneri Movenpick Swiss Chocolate (Similarity score: 15.99)
- Mövenpick Glace Au Chocolat (Similarity score: 17.00)
- Ice Cream (Similarity score: 17.52)
- Copa Banana Ice Cream With English Walnuts And Chocolate Chunks (Similarity score: 18.48)
- Peanutbutter & Cookies Eis (Similarity score: 18.75)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 19.37)
- Profiteroles (Similarity score: 19.97)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 20.91)
- Mövenpick,froneri,nestlé Stracciatella (Similarity score: 21.25)
- Nestlé Helado De Turrón (Similarity score: 21.91)
- Glencourt Inc Ice Cream (Similarity score: 22.12)
- Eroski Bombones Minis Almendrados (Similarity score: 22.54)
- Ben & Jerry's,unilever New York Super Fudge Chunk Chocolate Ice Cream With White & Dark Fudge Chunks, Pecans, Walnuts & Fudge Covered Almonds, New York Super Fudge Chunk (Similarity score: 22.90)