Denali, bear foot brownie vanilla premium ice cream loaded with chewy brownie bits and swirled with bear foot fudge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 83mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 83mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Flavored Ice Cream With Brownie Bits, Swirled With Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 8.06)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Gingerbread Cookie (Similarity score: 9.61)
- Denali, Premium Rich Cherry Flavored Ice Cream With Cherry Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Cherry Moose Tracks (Similarity score: 10.60)
- Gelatelli,vemondo Peanut & Cookies (Similarity score: 11.20)
- Ice Cream (Similarity score: 11.33)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 11.87)
- Talenti, Unilever Talenti, Gelato, Chocolate Peanut Butter Cup (Similarity score: 12.37)
- Tarte Pommes Normande (Similarity score: 12.79)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Ice Cream, Bunny Tracks (Similarity score: 12.80)
- Vitasia Peanut Cookie Eis (Similarity score: 12.82)
- Rewe Bests Wahl Peanut Cookie Veganes Vanilleeis (Similarity score: 12.82)
- Ice Cream (Similarity score: 12.85)
- Mocha Flavored Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Thick Fudge And Chocolate Sandwich Cookie Pieces, Mud Pie (Similarity score: 12.96)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.12)
- Salted Caramel Mochi Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 14.22)
Ingredients List
- Milkfat
- E433
- E410
- Natural Flavouring
- Skimmed Milk
- Sugar
- Chocolate Fudge
- Corn Syrup
- Brownie Bits
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- E412
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)