Satispie Apple Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.31g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.31g |
| Saturated Fat | 3.08g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 25.020308692120224% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 8 |
| Sodium | 115mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 115mg |
| Sugars | 14.62g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sundae Shoppe Chocolate Crunch Bars (Similarity score: 18.76)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 19.15)
- Reduced Fat Ice Cream Rolled In Cake Pieces (Similarity score: 20.21)
- Arnie's Dutch Apple Pie (Similarity score: 20.90)
- Spar Profiteroles (Similarity score: 21.47)
- Gelee De Piment D'espelette (Similarity score: 25.17)
- Chocolate Salty Caramel Non Dairy Frozen Dessert, Chocolate Salty Caramel (Similarity score: 28.50)
- Dippin' Stix Dippin' Stix, Sliced Apples, Peanut Butter & Chocolate (Similarity score: 28.89)
- Ice Cream (Similarity score: 30.01)
- Chocolate Flavored Center In Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Rolled In Cake Pieces Bars, Chocolate Eclair (Similarity score: 30.39)
- Potato Skins (Similarity score: 30.42)
- Bimbo Pan Integral (Similarity score: 32.29)
- Chocolate Peanut Butter Cup Premium Ice Cream (Similarity score: 32.31)
- Sardinillas En Aceite De Oliva Reducido En Sal (Similarity score: 33.06)
- Toasted Almond Fudge Creamy Chocolate Ice Cream With Crunchy Roasted Almonds, Toasted Almond Fudge (Similarity score: 33.48)
Ingredients List
- Apple
- Preservative
- Wheat Flour
- Palm Oil Shortening
- Water
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Dextrose
- Salt
- Cinnamon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)