Honeycomb non-dairy frozen dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 13.33g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.62768496420048% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 13.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 5mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 5mg |
| Sugars | 21.9g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coffee (Similarity score: 6.87)
- Picard 8 Cœurs Glacés (Similarity score: 10.79)
- Ad Visor Van Leeuwen, Vegan Ice Cream, Coconuts & Cashews, Salted Caramel (Similarity score: 12.77)
- Crème Brûlée (Similarity score: 13.35)
- Nestlé Extrême Brownie Coeur Fondant (Similarity score: 15.47)
- Pain Au Raisin Aop (Similarity score: 17.26)
- Shahin Cassam Chenai Madecasse, Madagascar Chocolate, Cinnamon & Chili Pepper (Similarity score: 17.98)
- La Veggisserie Veggine Fraisier (Similarity score: 19.15)
- Panettone Sans Gluten Bio (Similarity score: 19.74)
- Milsani Nata Montada (Similarity score: 20.77)
- Tartelettes Fraises (Similarity score: 21.54)
- Cowbelle,aldi Real Dairy Cream Uht (Similarity score: 22.95)
- Nestlé Kaktus 4 Friends, Erdbeer (Similarity score: 23.15)
- Panettone Al Cioccolato (Similarity score: 25.04)
- Marie Morin Tiramisu Au Café De Colombie (Similarity score: 25.57)
Ingredients List
- Coconut Cream
- Cashew Nuts
- Coconut Oil
- Cocoa Butter
- Cane Sugar
- Brown Rice Syrup
- E500ii
- Carob Bean
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)