Taste Of Inspirations Authentic Indian Gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 862kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 862kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 7.9399999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 71.46714671467147% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.5% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 28.57g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cora Crème Glacée Caramel (Similarity score: 16.38)
- Leader Price Glace Caramel & Sauce Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 20.19)
- Landliebe Eiscreme Landliebe (Similarity score: 20.62)
- Altiflore,dahu Dahu Chocolat (Similarity score: 20.84)
- Italgelato Vanilla Chocolate (Similarity score: 20.94)
- Cherry & Chocolate With Cherries & Fudge Flakes Light Ice Cream, Cherry Gracia With A Twist (Similarity score: 21.93)
- Gelato D'italia Gelato D'italia Coupes Glacees Fragola (Similarity score: 21.99)
- Dulce De Leche Italian Gelato, Dulce De Leche (Similarity score: 22.40)
- Ice Cream Factory Glace Chocolat Choco Mood (Similarity score: 22.65)
- Erhard Pâtissier Glacier Mochis Glacés Mangue Noix De Coco Sakura (Similarity score: 22.66)
- Ital Gelato Moka Latte (Similarity score: 23.16)
- Gelatelli Banana Split (Similarity score: 23.31)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Chocolat De Tanzanie Avec Morceaux De Chocolat (Similarity score: 23.34)
- Boni Creme Glacee Vanille (Similarity score: 23.71)
- Norma, Dmk Eis Bigger Choco, Milchschokolade (Similarity score: 24.01)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Stabliizers
- Natural Flavouring
- Sugar
- Butter
- Lowfat Cocoa
- Chocolate Curls
- Cocoa Paste
- Cream
- Milk Proteins
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)