Taste Of Inspirations Thai Red Curry Cooking Sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 1.69g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.69g |
| Saturated Fat | 3.81g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 28.097345132743364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.1% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 5 |
| Sodium | 110mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 110mg |
| Sugars | 9.32g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Natural Decadence Natural Decadence, Lemon Pie (Similarity score: 20.85)
- Cookies (Similarity score: 21.47)
- 2 Millefeuilles (Similarity score: 21.62)
- Pimentones Torres Chomichurri (Similarity score: 24.42)
- Flan Au Lait Entier (Similarity score: 24.58)
- Cocoa Haze Chocolate Hazelnut Butter Sorbet, Chocolaty Chunks, Fudge, Hazelnut Pieces (Similarity score: 26.10)
- Auchan Poêlée À La Parisienne (Similarity score: 26.15)
- Ebly,cœur De Maman Préparation Pour Pâte À Crêpes (Similarity score: 27.06)
- Le Bonbon Minceur (Similarity score: 27.75)
- Smooth & Creamy Frozen Yogurt (Similarity score: 28.61)
- Home Chef Kitchen Inc Centerpiece Desserts, Pumpkin Pie (Similarity score: 29.06)
- Filets De Colin Panes (Similarity score: 29.19)
- La Reina De Las Tortillas Tortillas 100% Maíz Nixtamalizado (Similarity score: 29.80)
- La Reina De Las Tortillas Tortillas De Maiz (Similarity score: 29.80)
- Sans Marque,b+f Bakery & Food Cheesecake (Similarity score: 29.89)
Ingredients List
- Water
- Garlic
- Lime Juice Concentrate
- Onion
- E160c
- Soya Lecithin
- Sea Salt
- E415
- E300
- Canola
- Soya Oil
- Cane Sugar
- Spice
- Coconut Milk
- Corn Starch
- Thai Chili Peppers
- Ginger
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)