Cocoa haze chocolate hazelnut butter sorbet, chocolaty chunks, fudge, hazelnut pieces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.22g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.22g |
| Saturated Fat | 2.22g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 22.200000000000003% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 6 |
| Sodium | 122mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 122mg |
| Sugars | 21.11g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Flan Au Lait Entier (Similarity score: 19.55)
- Tarte Pomme (Similarity score: 20.27)
- Natural Decadence Natural Decadence, Lemon Pie (Similarity score: 25.10)
- 2 Millefeuilles (Similarity score: 26.04)
- Taste Of Inspirations Thai Red Curry Cooking Sauce (Similarity score: 26.10)
- Smooth & Creamy Frozen Yogurt (Similarity score: 28.72)
- Edy's, Slow Churned, Light Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 28.78)
- Bold & Spicy With Grapes, Chili Mango Cashews & Pepper Jack Cheese (Similarity score: 29.62)
- Auchan Poêlée À La Parisienne (Similarity score: 31.16)
- Purple Cow Frozen Yogurt, Denali Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 31.72)
- Aioli Du Pecheur (Similarity score: 33.02)
- La Fournée Campanière La Fournée Campagnière Eclairs Au Chocolat Les 2 Pièces 180 Gr (Similarity score: 33.93)
- Frito Lay Company Kettle Cooked Potato Chips (Similarity score: 33.96)
- Market Basket, Market Basket Inc Light Ice Cream (Similarity score: 34.26)
- Brillante Brillante Vasito De Arroz Redondo (Similarity score: 34.38)
Ingredients List
- Water
- Cocoa Processed With Alkali
- Natural Flavouring
- Sea Salt
- E412
- Sunflower Lecithin
- E415
- Safflower Oil
- Vanilla Extract
- Salt
- Cane Sugar
- Hazelnut
- Tapioca Maltodextrin
- Cocoa
- Tapioca Syrup
- High Oleic Safflower Oil
- Chocolate
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)