Thiriet Glace au caramel beurre salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7000000476837g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 84.61538461538461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.6% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 18 |
| Sodium | 132.000005245208mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tiramisú Casolà (Similarity score: 12.68)
- Mövenpick Mövenpick Salted Caramel (Similarity score: 16.83)
- Oat Non Dairy Frozen Dessert Sandwhiches (Similarity score: 20.41)
- Coffee Flavored Ice Cream With Chocolate Chips (Similarity score: 24.22)
- Gifford's Gifford's, Ice Cream, Camp Coffee (Similarity score: 26.57)
- Perry's Ice Cream Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Movie Time (Similarity score: 27.36)
- Toffee Crunch (Similarity score: 28.32)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 30.03)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 30.76)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 30.76)
- Sammontana Torta St Honore (Similarity score: 30.77)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 31.62)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 31.81)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 31.91)
- Tropezienne (Similarity score: 32.15)
Ingredients List
- Gluten
- Soya
- Nut
- E150
- Fresh Cream
- Coconut Oil
- Skimmed Milk Powder
- Sugar
- Emulsifier
- Thickener
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)