Toffee crunch
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 8.82g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.61631419939577% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 125mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 125mg |
| Sugars | 26.47g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gifford's Gifford's, Ice Cream, Camp Coffee (Similarity score: 10.12)
- Coffee Flavored Ice Cream With Chocolate Chips (Similarity score: 10.99)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 11.60)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 11.60)
- Ice Cream (Similarity score: 12.18)
- Nestlé Bûche Glacée Macaron Caramel Beurre Sale (Similarity score: 13.42)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 13.47)
- Hudsonville Turtle Sundae Ice Cream (Similarity score: 13.92)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 15.16)
- Boncolac Boncolac Tarte Aux Framboises (Similarity score: 16.10)
- Perry's Ice Cream Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Movie Time (Similarity score: 16.41)
- La Laitière,nestlé Glace En Bac Vanille Spéculoos (Similarity score: 16.57)
- Monoprix Galette Frangipane (Similarity score: 17.45)
- Premium Edition Brown Butter Bourbon Flavored Ice Cream With A Salted Caramel Swirl And Rich, Smooth Brown Butter Bourbon Truffles, Buttered Bourbon Truffle (Similarity score: 17.99)
- Thai Curry Pumpkin Ice Cream (Similarity score: 18.50)
Ingredients List
- Milk
- Candy
- Contains 1% And Less Of Mono And Diglycerides
- E410
- E412
- Cellulose Gel
- E466
- E407
- E160b
- Cream
- Buttermilk
- Sugar
- Whey
- Toffee Candy
- Caramel Ribbon
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)