Thiriet Glace noisette vegan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 24.73118279569892% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.7% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 7 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dia Castañas En Almibar (Similarity score: 23.99)
- Milk Chocolate Almond Gourmet Caramel Apple, Milk Chocolate Almond (Similarity score: 26.97)
- Victoria Casino Black (Similarity score: 27.57)
- Fruima Boisson Aux Fruits Pomme Kiwi (Similarity score: 30.81)
- Golden Taste Golden Taste, Schmaltz Herring (Similarity score: 30.90)
- Candia Twist (Similarity score: 31.52)
- Becel Proactiv (Similarity score: 31.96)
- Unilever Pro Activ Light (Similarity score: 31.96)
- Organic Classic Hazelnut Spread (Similarity score: 32.38)
- Les Entrées De La Mer (Similarity score: 33.38)
- Bio Sonne Bio Milchreis (Similarity score: 33.38)
- El Corte Inglés Crema De Marron Glacé (Similarity score: 33.50)
- Sana Andrés Torta Turrón (Similarity score: 33.70)
- Naked Blue Machine (Similarity score: 35.07)
- Mccain Sprinter (Similarity score: 35.78)
Ingredients List
- Water
- Thickener
- E412
- Pea Protein
- Hazelnut Paste
- Sugar
- Maltodextrins
- Glucose Syrup
- Vegetable Fiber
- Dextrose
- Cocoa Butter
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)