Thiriet Glace pistache
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.8999999761581g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.9g |
| Saturated Fat | 3.4000000953674g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 37.36263684439848% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.4% |
| Saturated Fat Value | 3.4g |
| Score | 7 |
| Sodium | 15.999999642372mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lesieur Sauce Salade Légère Cocktail (Similarity score: 25.96)
- L'angelys Crème Glacée Noix (Similarity score: 26.16)
- Gateau Patate Douce (Similarity score: 27.95)
- Ah Moy Gâteau Patate Douce (Similarity score: 27.95)
- Food City Corn Tortillas (Similarity score: 28.18)
- Glico,pocky Pocky Covered Biscuit Stick (cookies & Cream) (Similarity score: 29.01)
- Cora Crème Glacée Pistache 1 Litre (Similarity score: 31.13)
- G7 Gelatomadre (Similarity score: 31.57)
- Becel Proactive Light (Similarity score: 31.77)
- Wwf Operating Company Soymilk Cookie Dough Non Dairy Frozen Dessert, Soymilk (Similarity score: 31.79)
- Leaderprice 2 Buchettes Glacées (Similarity score: 32.66)
- Becel Proactiv Light (Similarity score: 32.88)
- Mövenpick Maple Walnuts (Similarity score: 33.27)
- Dona Panchita Inc Refried Beans With Chipotle (Similarity score: 33.72)
- Golden Taste Golden Taste, Schmaltz Herring (Similarity score: 33.85)