Thiriet ma tarte aux myrtilles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 993kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 993kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 3.08 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.08 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.67g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.67g |
| Saturated Fat | 4.08g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 62.76923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.8% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 8 |
| Sodium | 63.3mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 63.3mg |
| Sugars | 25.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Real Premium Double Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 10.16)
- Perry's Ice Cream Queen Of Hearts Ice Cream (Similarity score: 10.93)
- Casino Crème Glacée Chocolat Copeaux De Chocolat Noir (Similarity score: 11.47)
- Real Premium Heavenly Hash Chocolate Ice Cream With Velvety Marshmallow Swirls, Crunchy Almonds And Rich Fudge Chunks, Heavenly Hash (Similarity score: 12.60)
- Cow Belle Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 12.76)
- Alteza Helado De Turrón (Similarity score: 12.80)
- Leaderprice Crème Glacée Chocolat Avec Copeaux Chocolat Noir (Similarity score: 13.10)
- Meine Kuchen Welt Erdbeer Sahne Jorte (Similarity score: 13.28)
- Auchan Bloque De Turrón Con Trocitos De Almendra Caramelizada (Similarity score: 13.75)
- Spar Helado De Turrón (Similarity score: 14.16)
- Friendly Ice Cream Corp Dessert Roll, Jubilee Roll, Ice Cream Roll (Similarity score: 14.17)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 14.36)
- Chocolate Chip Cookie Dough Vanilla Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 14.63)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 14.69)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.87)