Thiriet Omelette Norvégienne Rhum Raisin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 63.636363636363626% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 32g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Little Moons Mochi Yuzu (Similarity score: 12.65)
- Unide Helado De Tiramisú (Similarity score: 14.24)
- Glace Chocolat (Similarity score: 15.19)
- Carte D'or,unilever Café (Similarity score: 15.23)
- Qualité & Prix Cassata (Similarity score: 15.69)
- Carte D'or Helado Menta Chocolate (Similarity score: 15.99)
- Eskiss,marque Repère Vrac Gourmand Façon Chocolat Liégeois (Similarity score: 16.49)
- Carte D'or,unilever Menthe Aux Éclats De Chocolat Noir (Similarity score: 17.02)
- Hertog Hertog Stracciatella Roomijs (Similarity score: 17.13)
- Haagen Dazs, Gelato, Italian Style Frozen Dessert, Pomegranate Swirl, Pomegranate Swirl (Similarity score: 17.17)
- Cremissimo Walnuss Glück (Similarity score: 17.46)
- Talenti, Unilever Belgian Chocolate (Similarity score: 17.47)
- Ijsboerke Bûche Vanille Chocolat (Similarity score: 19.05)
- Gelatelli Glace Café (noblissima) 1litre (Similarity score: 19.22)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 19.45)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Wheat Flour
- Starch
- Emulsifier
- E475
- Thickener
- E412
- E415
- Raising Agent
- E500ii
- Sugar
- E334
- Natural Flavouring
- Colour
- E150a
- Water
- Glucose Syrup
- Rum
- Grape
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)