Eskiss,Marque Repère Vrac gourmand façon chocolat liégeois
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 65.11627906976743% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.1% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D'or,unilever Café (Similarity score: 4.59)
- Gelatelli Glace Café (noblissima) 1litre (Similarity score: 5.90)
- Rians Rians Onctueux Crème Au Marron (Similarity score: 6.76)
- Carte D'or Helado Menta Chocolate (Similarity score: 8.27)
- Little Moons Mochi Yuzu (Similarity score: 8.77)
- Carte D'or Carte D'or Les Authentiques Glace Menthe Chocolat 1 4l (Similarity score: 9.18)
- M Classic Glaçe Stracciatela (Similarity score: 9.73)
- Jampi Buche Glacee Truffee Chocolat 700ml Noel (Similarity score: 9.89)
- Unide Helado De Tiramisú (Similarity score: 10.45)
- Gut & Günstig Vanille Eiscreme (Similarity score: 11.91)
- Carte D'or Glace Menthe (Similarity score: 12.40)
- Ben & Jerry's, Ben & Jerry's Homemade Inc Ben & Jerry's, Ice Cream, Cherry Garcia (Similarity score: 12.57)
- Gelato (Similarity score: 12.80)
- Glace Chocolat (Similarity score: 13.79)
- Crème D'or Pink Grapefruit & Crème Fraîche (Similarity score: 14.15)
Ingredients List
- Dark Chocolate Chunks
- Dark Chocolate
- Emulsifier
- Stabiliser
- E401
- Carob Seed Flour
- E407
- Natural Vanilla Flavouring
- Cream
- Water
- Sugar
- Lactose And Milk Proteins
- Glucose Syrup
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Dark Chocolate Chunks
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)