Coconut candy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11.11111111111111 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.11g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.11g |
| Saturated Fat | 2.22g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 10 |
| Sodium | 28mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 32.22g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coconut Candy (Similarity score: 7.66)
- Delicias De Jalisco Mega Cocoleche Milk Coconut Candy (Similarity score: 14.73)
- Las Ollas Flag Coconut Bar (Similarity score: 15.16)
- Dark Chocolate Peppermint Coffee Creamer, Dark Chocolate Peppermint (Similarity score: 17.76)
- Organic Chocolate Gelato, Chocolate (Similarity score: 22.10)
- Organic Valley, Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Organic Valley, Ultra Pasteurized Grade A Half & Half Cream, Hazelnut (Similarity score: 25.52)
- Organic Valley, Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Organic Half & Half Cream (Similarity score: 25.52)
- Simply Roundy's Authentic Italian Gelato (Similarity score: 25.67)
- Organic Gelato (Similarity score: 25.77)
- Terres Bleues Crème Glacée Rhum Raisins (Similarity score: 26.26)
- Happy Apple Co Grand Gourmet Candy (Similarity score: 26.71)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Nougat De Montélimar De Chez Chabert & Guillot (Similarity score: 26.76)
- Thiriet Vacherin Framboise Nougat (Similarity score: 26.86)
- La Torre Flan De Queso (Similarity score: 27.07)
- Casino Bûche Glacée Saveur Crème Brulée (Similarity score: 27.87)
Ingredients List
- Coconut
- Milk Powder
- Pineapple
- Sugar
- Glucose
- Vanillin
- Colour
- E202
- Sulfite
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)