Glaces de Lyon Desserts glacés individuels Framboise et Nougat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 830kj (199 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 830.0kj (199 calories/kcal) |
| Fiber | 2.34 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.34 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 21.759999999999998 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 21.8 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.61g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.61g |
| Saturated Fat | 2.29g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 38.10316139767055% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.1% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 44.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44.0mg |
| Sugars | 24.34g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.34g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Nougat Glacé (Similarity score: 22.27)
- Carte D'or,unilever Glace Buche Abricot Et Nougat (Similarity score: 23.48)
- Thiriet Vacherin Framboise Nougat (Similarity score: 28.87)
- Beau's Beau's Pistachio Gelato (Similarity score: 32.00)
- Monoprix Yaourt A La Grecque Myrtille Et Granola (Similarity score: 32.08)
- La Belle Aude La Buche Chocolat Noir Mandarine Kalamansi (Similarity score: 33.31)
- Hacendado Helado Vegetal De Avena Sabor Vainilla (Similarity score: 33.77)
- Roundy's Select Gelato (Similarity score: 33.89)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Nougat De Montélimar De Chez Chabert & Guillot (Similarity score: 34.65)
- Bytelady Publishing Superbo, Gelato, Hazelnut (Similarity score: 34.89)
- The Fresh Market, The Fresh Market Inc The Fresh Market, Gelato, Caramel & Cookies (Similarity score: 35.16)
- Delicias De Jalisco Mega Cocoleche Milk Coconut Candy (Similarity score: 35.54)
- Casino La Fabuleuse Crème Glacée Pistache Fleur D'oranger Eclats De Pistaches Caramélisées (Similarity score: 35.55)
- La Turbine À Saveurs Crème Glacée Chocolat Noir (Similarity score: 35.73)
- Las Ollas Flag Coconut Bar (Similarity score: 36.03)