Black sesame organic ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.71g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.71g |
| Saturated Fat | 9.41g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 61.54349247874428% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 65mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 21.18g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- White Pepper Chocolate Chip Organic Ice Cream (Similarity score: 1.67)
- Tiramisu (Similarity score: 8.36)
- Thiriet Tiramisu (Similarity score: 8.42)
- Al Gelato Chicago Gelato (Similarity score: 8.59)
- Smooth And Delicious Ice Cream, Double Dark Chocolate (Similarity score: 8.79)
- Haagen Dazs Dark Chocolate And Almonds (Similarity score: 9.43)
- Ben & Jerry's B&j 465ml Chocolate Twist (Similarity score: 9.92)
- Homemade Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 10.23)
- Mint Flavored Ice Cream With Chocolate Chips (Similarity score: 10.63)
- Lody Jak Dawniej,bracia Koral Lody Caffe Latte (Similarity score: 10.67)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 10.86)
- Oriental Market Dorayaki De Crema Y Fresa (Similarity score: 11.10)
- Three Twins Ice Cream (Similarity score: 11.45)
- Häagen Dazs Helado Coffee Häagen Dazs (Similarity score: 11.67)
- Conditorei Coppenrath & Wiese,coppenrath & Wiese (Similarity score: 12.01)
Ingredients List
- Cream
- Condensed Milk
- Egg Yolk
- Sugar
- Black Sesame Seeds
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)