Tisane rhume 911
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4444444444444g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.44g |
| Saturated Fat | 2.2222222222222g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 16.6666666666668mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16.7mg |
| Sugars | 3.3333333333333g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 3.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premia (Similarity score: 26.70)
- L’angelys Creme Glacée Praliné Noisette Amande (Similarity score: 28.22)
- Breakstone's Sour Cream (Similarity score: 29.53)
- Globus Käsesahne Torte To Go (Similarity score: 29.57)
- Luvo Strawberry Flatbreads With Blueberry Ricotta (Similarity score: 31.14)
- La Torre Flan De Queso (Similarity score: 31.51)
- Knudsen Hampshire Sour Cream (Similarity score: 32.16)
- Breakstone's Sour Cream (Similarity score: 32.40)
- Breakstone's Sour Cream (Similarity score: 32.40)
- Light Cream (Similarity score: 32.56)
- Waitrose Madagascan Vanilla Custard (Similarity score: 32.85)
- Coffee Cream (Similarity score: 32.93)
- Philadelphia Cream Cheese Spread (Similarity score: 33.39)
- Gauthier Chaumiette Riz Au Lait Au Caramel (Similarity score: 33.57)
- Casino Bûche Glacée Saveur Crème Brulée (Similarity score: 33.92)