Philadelphia Cream Cheese Spread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 59.98800239952009% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 6.67g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coffee Cream (Similarity score: 11.79)
- Moulin Des Moines Chocolat Noir (Similarity score: 14.26)
- Valblanc Queso Blanco Ajo Y Finas Hierbas (Similarity score: 15.18)
- Olympus Smântână (Similarity score: 15.63)
- Gauthier Chaumiette Riz Au Lait Au Caramel (Similarity score: 15.67)
- Димитър Маджаров Заквасена Сметана (Similarity score: 17.38)
- Coop Freeform Lactose Free Vanilla Ice Cream (Similarity score: 19.18)
- Continente Queijo Fresco Para Barrar (Similarity score: 20.44)
- Globus Käsesahne Torte To Go (Similarity score: 20.48)
- Deluxe, Lidl 4 Mini Potato Gratins With Cheese (Similarity score: 21.46)
- M&m's Milk Chocolate Bar (Similarity score: 21.61)
- Terre Adélice Sorbet Bio (Similarity score: 22.00)
- Tartelette Pommes (Similarity score: 25.21)
- Lucerne Dairy Farms Peppermint Whipped Topping (Similarity score: 27.37)
- Pumpkin Spice Whipped Topping (Similarity score: 27.37)
Ingredients List
- Pasteurized Milk And Cream
- E412
- Sugar
- Yeast Extract
- E200
- E415
- Green Bell Pepper
- Spice
- Garlic
- Tomato
- Natural Flavouring
- Whey Protein
- Retinyl Palmitate
- Lactic Ferments
- Jalapeno
- Salt
- Vinegar
- Jalapeno
- Garlic
- Onion
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)