Tortelloni tomate et mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 60.29411764705882% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.3% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 2.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tortellini Tomates Et Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- White Cheese (Similarity score: 16.40)
- Torras Cacao Puro En Polvo (Similarity score: 17.14)
- Cola Cao Cola Cao 0% Azúcares Añadidos (Similarity score: 21.64)
- Ferme Durr Yaourt Aux Fruits (Similarity score: 22.51)
- Jean Floc’h Cote De Porc Dans L'echine (Similarity score: 22.53)
- Jean Floc'h Côte De Porc Échine (Similarity score: 22.53)
- Cotes De Porc Échine Congelees (Similarity score: 22.53)
- Co Op Fresh Semi Skimmed Milk (Similarity score: 22.81)
- Bio Volle Yoghurt (Similarity score: 22.82)
- Casino Steak Haché Pur Bœuf 15% (Similarity score: 23.29)
- Férial, Marque Repère Steak Haché Pur Bœuf 15% (Similarity score: 23.29)
- U Steak Haché Pur Bœuf 15% (Similarity score: 23.29)
- Longo Luna Di Primosale (Similarity score: 24.75)
- Carlsbourg,corman,savencia Finesse (Similarity score: 24.94)