Tostitos Simply Organic Yellow Corn Tortilla Chips
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8.333333333333332% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8.3% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 2 |
| Sodium | 190mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 190mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Garlic & Coriander Naan Bread (Similarity score: 14.27)
- Migrolino Coleslaw (Similarity score: 19.03)
- Morrisons Chicken Goujions (Similarity score: 20.27)
- Lyttos Pan De Pita (Similarity score: 20.29)
- La Compagnie Bretonne Du Poisson Émietté De Maquereaux Au Kombu Royal (Similarity score: 21.21)
- B B Bakery, Banana Walnut Bread (Similarity score: 21.41)
- Chicken Taquitos (Similarity score: 22.13)
- Bread (Similarity score: 23.17)
- Cole's Quality Foods Inc Bread (Similarity score: 23.17)
- Delhaize (Similarity score: 23.32)
- Chirashi Saumon Et Avocat (Similarity score: 23.36)
- Nature's Path Organic Natures Path Pumpkin And Flax Seed Granola (Similarity score: 24.29)
- Ravioli Au Boeuf Colomba (Similarity score: 24.65)
- 365 Everyday Value,whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Chicken Taquitos (Similarity score: 24.66)
- Colomba Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 24.91)
Ingredients List
- E300
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)