Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc. Organic chimichurri seasoning, chimichurri
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 20 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12.5 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dehydrated Diced Red & Green Bell Peppers (Similarity score: 34.07)
- Pita Blanc (Similarity score: 34.19)
- Vega Plant Based (Similarity score: 40.86)
- Léa Ligne Stick Café Ventre Plat (Similarity score: 44.10)
- Yellow Split Peas (slow Cook) (Similarity score: 46.43)
- Eurl Stld Le Fermier (Similarity score: 46.53)
- Lotus Grand Rice Noodles (Similarity score: 46.55)
- Albert Ménès Mélange Mexicain (Similarity score: 47.24)
- Garant, Axfood Orientalskt Bröd Råg (Similarity score: 48.28)
- Delhaize Surimi Et Crabe En Sauce Cocktail (Similarity score: 48.98)
- Rustic White Pizza Crusts (Similarity score: 50.39)
- Cora Pommes Allumettes (Similarity score: 50.53)
- Cora Pommes Frites Allumettes (Similarity score: 51.21)
- Cabo De Peñas Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 51.24)
- Target Brands Inc Ultra Thin & Crispy Pizza Crusts (Similarity score: 52.25)
Ingredients List
- Garlic
- Parsley
- Onion
- Chili Pepper
- Oregano
- Black Pepper
- Basil
- Bay Leaf
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)