Wiley Wallaby - Blueberry Pomegranate Licorice - 10oz Bag
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 7 |
| Sodium | 86mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 86mg |
| Sugars | 31.03g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Goût De Bretagne Sauce Gravelax (Similarity score: 26.02)
- Jean & Frères Sauce Gravelax (Similarity score: 26.02)
- Safa Sauce Gravelax À L’aneth Bio (Similarity score: 26.02)
- Citron Ginger Honey Tea (Similarity score: 26.41)
- Albert Ménès Sauce Gravlax (Similarity score: 28.13)
- Whole Foods Market Whole Foods Market, Sweetened Mango Slices (Similarity score: 28.20)
- Gummi Blue Sharks (Similarity score: 28.34)
- Holiday Candy Corp Inc Cable Car, Gummi Sharks (Similarity score: 28.34)
- Holiday Candy Corp Inc Gummi Sharks Chewy Candy (Similarity score: 28.34)
- Toupargel 6 Crêpes Fourrées (Similarity score: 30.68)
- Karla Dulces Karla (Similarity score: 33.29)
- The Bakery, Wal Mart Stores Inc The Bakery, Peanut Butter Fudge, Creamy Peanut Butter (Similarity score: 34.58)
- Kaviari Sauce Gravelax Bio À La Moutarde Et À L'aneth (Similarity score: 37.83)
- Auchan Pause Snack Crêpes Moelleuses Saveur Vanille (Similarity score: 38.06)
- Casino Bio, Casino 8 Crêpes Moelleuses Au Sucre De Canne Et Au Lait Frais (Similarity score: 38.84)
Ingredients List
- Sugar
- E330
- Soy Mono And Diglycerides
- E296
- Sodiumcitrate
- E202
- Salt
- Corn Syrup
- Fortified Wheat Flour
- Water
- Cane Sugar Syrup
- Modified Starch
- Natural Flavouring
- Palm Oil
- Fruitand Vegetable Juice For Color
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)