Whole Foods Market,Whole Foods Raspberry cheesecake italian gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 85.71428571428571% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 85.7% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 45mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 45mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Whole Foods, Whole Foods Market Caramel & Sea Salt Italian Gelato (Similarity score: 7.84)
- Gourmet Gelato (Similarity score: 8.73)
- The Fresh Market, The Fresh Market Inc The Fresh Market, Dark Chocolate, Gelato (Similarity score: 8.87)
- Experience Limoncello (Similarity score: 9.49)
- Cremissimo Tiramisu (Similarity score: 9.49)
- Spaghetti Eis Dessert (Similarity score: 9.93)
- Whole Foods Market Peppermint Italian Gelato (Similarity score: 10.34)
- Adelie Adelie Bac Pomme Calvados (Similarity score: 11.26)
- Bruno Gelato Gelato Amarena (Similarity score: 11.65)
- Gelato Vanilla Chocolate & Chips (Similarity score: 12.10)
- Langnese Tiramisu Eis (Similarity score: 12.27)
- G7 Yogurt Con Frutti Di Bosco (Similarity score: 12.50)
- Motta, Nestlé La Cremeria Panna Cotta (Similarity score: 12.86)
- Amaretto Cherry Authentic Italian Recipe Gelato, Amaretto Cherry (Similarity score: 12.98)
- Cookies Chocolat Blanc Framboise (Similarity score: 13.10)
Ingredients List
- Pasteurized Skimmed Milk
- E410
- Natural Flavouring
- Turmeric
- Sugar
- Raspberry Sauce
- Coconut Oil
- Dextrose
- Biscuit
- Glucose Syrup
- Quark
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)