Amaretto cherry authentic italian recipe gelato, amaretto cherry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.26g |
| Saturated Fat | 6.38g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 85.63758389261744% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 85.6% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 27.66g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.66g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Motta, Nestlé La Cremeria Panna Cotta (Similarity score: 3.29)
- Langnese Tiramisu Eis (Similarity score: 8.94)
- Motta, Nestlé Stracciatella La Cremeria (Similarity score: 11.83)
- Whole Foods, Whole Foods Market Caramel & Sea Salt Italian Gelato (Similarity score: 12.61)
- Whole Foods Market Peppermint Italian Gelato (Similarity score: 12.77)
- The Fresh Market, The Fresh Market Inc The Fresh Market, Dark Chocolate, Gelato (Similarity score: 12.91)
- Whole Foods Market,whole Foods Raspberry Cheesecake Italian Gelato (Similarity score: 12.98)
- Experience Limoncello (Similarity score: 13.15)
- Bruno Gelato Gelato Amarena (Similarity score: 13.77)
- Gourmet Gelato (Similarity score: 13.92)
- Black Forest Ice Cream (Similarity score: 14.02)
- G7 Yogurt Con Frutti Di Bosco (Similarity score: 14.54)
- Eskigel Gelato Al Gusto Tiramisù (Similarity score: 14.70)
- Glace (Similarity score: 15.01)
- Gut & Günstig Vanille Bourbon Vanille (Similarity score: 15.71)
Ingredients List
- Milk
- E471
- Lactic Acid Ester
- E330
- E410
- Natural Flavouring
- E412
- E440a
- Cane Sugar
- Cream
- Amarena Cherries
- Coconut Oil
- Chicory Root
- Dextrose
- Egg
- Glucose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)