Whole wheat multigrain bagels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 7.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.94g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.94g |
| Saturated Fat | 1.18g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.71388101983003% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -4 |
| Sodium | 259mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 259mg |
| Sugars | 2.35g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lustucru Tagliatelles Au Basilic (Similarity score: 15.32)
- 4 Garlic&herbs Chicken Kievs (Similarity score: 19.21)
- Sardinillas (Similarity score: 19.29)
- La Vieira Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 19.29)
- La Vieira Sardinas En Aceite De Oliva (sardinillas) (Similarity score: 19.29)
- Astor Atún En Aceite De Girasol (Similarity score: 19.50)
- Atún En Aceite De Girasol (Similarity score: 19.50)
- Høvding,hatting Grove Pølsebrød (Similarity score: 20.38)
- Un Tuna Deli Style Chickpea Salad, Un Tuna Deli Style (Similarity score: 20.93)
- Paté De Finas Hierbas (Similarity score: 20.97)
- Lustucru,lustucru Selection Lustucru Tagliatelles Au Basilic (Similarity score: 21.25)
- Rowan Hill Bakery Plain Bagels (Similarity score: 21.35)
- Chicken Salad (Similarity score: 22.07)
- White Meat Chicken Salad (Similarity score: 22.07)
- Gaia 2x100g Essene Galette Mungo Germe (Similarity score: 23.53)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Salt
- Poppy Seed
- Millet Seed
- Triticale Flakes
- Oat Flakes
- Rye Flakes
- Barley
- Water
- Flax Seed
- Wheat Gluten
- Sesame Seeds
- Sunflower Seed
- Yeast
- Canola Oil
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)