Atún en aceite de girasol
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 13.18181818181818% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.2% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 2 |
| Sodium | 256mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 256mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Astor Atún En Aceite De Girasol (Similarity score: 0.00)
- La Vieira Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 8.77)
- Sardinillas (Similarity score: 8.77)
- La Vieira Sardinas En Aceite De Oliva (sardinillas) (Similarity score: 8.77)
- Bernard Matthews Unicorns (Similarity score: 17.77)
- White Meat Chicken Salad (Similarity score: 18.32)
- Chicken Salad (Similarity score: 18.32)
- Whole Wheat Multigrain Bagels (Similarity score: 19.50)
- Golden Smoked Sardines In 100% Olive Oil (Similarity score: 20.49)
- Mackerel Fillets In Sunflower Oil (Similarity score: 20.80)
- Paté De Finas Hierbas (Similarity score: 20.88)
- 4 Garlic&herbs Chicken Kievs (Similarity score: 22.36)
- Tonno All'olio Di Oliva (Similarity score: 23.29)
- Campos Atun Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 23.35)
- Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 23.55)