wholly veggie! Chou-fleur buffalo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 851kj (204 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 851kj (204 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.555555555555555 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.6 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.41g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.41g |
| Saturated Fat | 0.726g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.04149377593361% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 0.28200000000000003mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.3mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tonno All'olio D'oliva (Similarity score: 12.26)
- Horvat Gnocchis Horvat (Similarity score: 14.18)
- Crousti Vol Crousti Vol (Similarity score: 16.32)
- Hacendado Ensaladilla Rusa (Similarity score: 16.79)
- Farine De Chataignes (Similarity score: 16.80)
- Neo Botanica (Similarity score: 16.97)
- Lambert De Seyssel Royal Seyssel Cuvée Privée Brut 2015 (Similarity score: 17.00)
- Jaouda Rain (Similarity score: 17.25)
- Juanola Propolis Con Regaliz (Similarity score: 17.25)
- Neo Botanica Golosinas Smoothie Piña Y Mango (Similarity score: 17.26)
- Waffle Cut French Fried Potatoes (Similarity score: 17.36)
- Pain À La Farine De Châtaigne (Similarity score: 18.55)
- Goya Tostones Fried Plantains (Similarity score: 18.58)
- Goya Fried Plantains Tostones (Similarity score: 18.58)
- Casino Riz Rond (Similarity score: 18.60)