Wonton pastry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1175kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1175kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -1 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 5.2g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ahold Chicken Wings (Similarity score: 21.10)
- Calvo Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 21.29)
- Calvo Atún Claro En Aceite De Oliva Bajo Es Sal (Similarity score: 21.29)
- Thon Blanc Germon A L'huile Olive (Similarity score: 21.78)
- Orecchiette (Similarity score: 27.50)
- U Bio,u Petites Crêpes Bretonnes Bio (Similarity score: 29.65)
- Pasta Fresca (Similarity score: 30.30)
- Garofalo Orecchiette (Similarity score: 30.30)
- Mare Aperto Tonno (Similarity score: 30.40)
- Rianxeira Atún Claro, Un Toque De Aceite De Oliva Bajo En Sal (Similarity score: 30.40)
- Regal Orecchiette (Similarity score: 30.75)
- Carrefour Bio,carrefour 6 Crêpes Moelleuses (Similarity score: 30.84)
- Kellogg’s Kellogs Choco Kris 375 (Similarity score: 32.32)
- Auchan Pause Snack Crêpes Moelleuses Saveur Vanille (Similarity score: 32.35)
- Barra Pan Vintage (Similarity score: 32.40)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Water
- Chicken Egg
- Tapioca Flour
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)