Orecchiette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- X Tra, Coop Potetsalat (Similarity score: 24.89)
- Wonton Pastry (Similarity score: 27.50)
- Up&go Up & Go Breakfast Wholegrain Oats Banana & Honey (Similarity score: 30.44)
- Becel Becel Light Omega 3 100% Végétal (Similarity score: 30.44)
- Ahold Chicken Wings (Similarity score: 31.07)
- Calvo Atún Claro En Aceite De Oliva Bajo Es Sal (Similarity score: 31.51)
- Calvo Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 31.51)
- Southern Sun Llc Wild Dutchman, Sunflower Seeds (Similarity score: 31.79)
- Wild Dutchman Sunflower Seeds Sunflower Seeds (Similarity score: 31.79)
- Wild Dutchman Sunflower Seeds Sunflower Seeds (Similarity score: 31.79)
- Southern Sun Llc Wild Dutchman, Sunflower Seeds (Similarity score: 31.79)
- Auchan Pâtes À Lasagne (Similarity score: 31.89)
- Spartan Spartan, Thin Crust Pizza, Original (Similarity score: 33.01)
- Essential Everyday Essential Everyday, Thin Pizza Crust (Similarity score: 33.01)
- Shurfine, Topco Associates Inc Shurfine, Thin Pizza Crust (Similarity score: 33.01)