World Finer Foods Inc. Smoked Mussels In Cottonseed Oil
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 4.71g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 57.16019417475729% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.2% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 3 |
| Sodium | 212mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Golosa Di Puglia Dorata, La Burrata Affumicata (Similarity score: 17.50)
- Lamagna Over Stuffed Shells (Similarity score: 18.66)
- U Préparation Surgelée À Base De 80% De Viande Hachée De Boeuf Avec Desprotéines Végétales (Similarity score: 19.36)
- Waitrose, Essential Waitrose Italian Mozarella (Similarity score: 21.78)
- Caseificio Villa Mozzarella (Similarity score: 21.78)
- Rsp Brownie Protéiné (Similarity score: 22.23)
- Sans Marque 10 Burgers À La Tomate Surgelés (Similarity score: 22.79)
- Picard Farfalle Poulet, Sauce César Et Copeaux De Parmesan, Petit Pain Aux Graines De Pavot, Financier Aux Amandes (Similarity score: 23.63)
- Sainsbury's Mozzarella (Similarity score: 23.65)
- La Gioia Bella,le Fromager Des Halles Burrata Affumicata (Similarity score: 23.93)
- Samoussas Aux Légumes (Similarity score: 24.47)
- Fully Cooked Seasoned Pieces Of Pork (Similarity score: 25.24)
- L'étal Du Boucher,lidl 10 Ultra Moelleux Au Bœuf (Similarity score: 25.73)
- Organic Five Cheese Vegetarian Ravioli, Five Cheese (Similarity score: 25.86)
- Burrata (Similarity score: 26.44)
Ingredients List
- Mussel
- Cottonseed Oil
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)