World Of Chia Strawberry Fruit Spread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 11.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 25 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 44.444444444444g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- World Of Chia Raspberry Fruit Spread (Similarity score: 0.00)
- Sdoukos S A Fruit For Snack Dried Green Figs (Similarity score: 9.52)
- Signature Boysenberry Preserves, Boysenberry (Similarity score: 11.18)
- Signature Raspberry Preserves, Raspberry (Similarity score: 12.92)
- Blackberry Fruit Spread, Blackberry (Similarity score: 13.75)
- Sunsweet Amaz!n Pitted Prunes (Similarity score: 16.65)
- Sunsweet Pitted Prunes, Orange Essence (Similarity score: 16.65)
- Sunsweet Pitted Prunes (Similarity score: 16.65)
- Sunsweet Pitted Prunes, Cherry Essence (Similarity score: 16.65)
- Pitted Dried Prunes Good Source Of Vitamin A (Similarity score: 16.65)
- Prunes (Similarity score: 16.65)
- Bell View Preserves (Similarity score: 17.33)
- Red Raspberry Preserves, Raspberry (Similarity score: 17.33)
- Soofer Co Inc Pitted Sour Cherry Preserve In Heavy Syrup (Similarity score: 17.62)
- Hill Country Fare Strawberry Preserves (Similarity score: 18.84)
Ingredients List
- Strawberry
- Cane Sugar
- Chia Seed
- Lime Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)