XBURGER
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 926kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 926kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 18.58407079646g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.58g |
| Saturated Fat | 7.9646017699115g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 47.36842105263267% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.4% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 8 |
| Sodium | 238.938053097348mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 238.9mg |
| Sugars | 0.88495575221239g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rôti De Porc Merguez Chorizo (Similarity score: 9.03)
- Rôti De Veau Façon Orloff (Similarity score: 11.47)
- Steacks Hachés Turques (Similarity score: 16.72)
- Mushroom & Asiago Fluffy Egg Bites (Similarity score: 16.74)
- Pâté De Campagne Aux Oignons Frits (Similarity score: 18.58)
- Toque Du Chef Pizza Lardons Chèvre (Similarity score: 20.07)
- Venice Baking Co Cheese Pizza (Similarity score: 20.27)
- Rillettes De Sardines À La Salicorne (Similarity score: 20.75)
- Rillettes De Sardines À La Salicorne (Similarity score: 20.75)
- Signature Select Rigatoni (Similarity score: 21.36)
- Roti De Porc Merguez Et Chorizo (Similarity score: 22.55)
- Rôti De Porc Merguez Et Chorizo (Similarity score: 22.55)
- Roti De Porc Merguez Et Chorizo (Similarity score: 22.55)
- Rôti De Porc Merguez Et Chorizo (Similarity score: 22.55)
- Rôti De Porc Merguez Et Chorizo (Similarity score: 22.55)
Ingredients List
- Water
- Yeast Extract
- Dextrose
- Salt
- Vegetable Juice
- Beetroot Powder
- E330
- E300
- Non Gmo Textured Soy Protein Concentrate
- Palm Oil
- Non Gmo Soy Protein Isolate
- Soya Oil
- Contains 2% And Less Of Wheat Protein
- E461
- Corn Starch
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)