Rôti de Veau façon Orloff
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 18.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.8g |
| Saturated Fat | 7.9g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.375% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.4% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 244mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 244mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rôti De Porc Merguez Chorizo (Similarity score: 7.94)
- Xburger (Similarity score: 11.47)
- Steacks Hachés Turques (Similarity score: 13.67)
- Mushroom & Asiago Fluffy Egg Bites (Similarity score: 14.22)
- Saucisses Aux Cèpes (Similarity score: 19.16)
- Rillettes De Sardines À La Salicorne (Similarity score: 19.44)
- Rillettes De Sardines À La Salicorne (Similarity score: 19.44)
- Signature Select Rigatoni (Similarity score: 21.25)
- Venice Baking Co Cheese Pizza (Similarity score: 21.76)
- Toque Du Chef Pizza Lardons Chèvre (Similarity score: 24.34)
- Pâté De Campagne Aux Oignons Frits (Similarity score: 24.97)
- Maison Tino Chausson Façon Tajine (Similarity score: 26.86)
- Raley's Organic Frozen Ravioli, Three Cheese, Spinach & Kale (Similarity score: 27.01)
- Pizza (Similarity score: 27.68)
- Perfect Pasta Inc Breaded Cheese Ravioli (Similarity score: 27.79)