Yuzu citrus coconut cream frozen dessert, yuzu citrus
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 3.75g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 35g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Imuraya Usa Mochi Coconut Cream Frozen Dessert (Similarity score: 4.38)
- El Morjane Bonbon Coca (Similarity score: 14.93)
- Skittles Skittles Tropical (Similarity score: 15.99)
- Morjane Oeufs Gelifié Halal (Similarity score: 17.44)
- Les Confituriers De Haute Provence Confit De Lait Au Caramel (Similarity score: 20.32)
- Skittles Tropical Candy (Similarity score: 23.76)
- Giant Giant, Chocolate Dipped Fruit Ice Bars, Coconut (Similarity score: 24.09)
- Vertfeuille Confiture De Chataigne (Similarity score: 26.07)
- Mü+lhäuser,mülhäuser Schwarze Johannesbeere Gelee (Similarity score: 27.02)
- Ica Ekologisk Crema Di Balsamico (Similarity score: 28.96)
- Turrón De Coco (Similarity score: 30.88)
- El Morjane Tétines Acidulées (Similarity score: 31.11)
- Au Frisson Normand Ma Confiture De Lait Chocolat Noir (Similarity score: 31.64)
- Olá Chocolate Ice Cream Dessert (Similarity score: 32.09)
- La Flor De Jijona Turrón Coco (Similarity score: 34.20)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Stabiliser
- E401
- E100
- Water
- Coconut Cream
- Sweet Rice Flour
- Trehalose
- Yuzu Citrus Juice
- Potato Starch
- Corn Starch
- Yuzu Citrus Peel Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)