Mozzarella fresca fiordilatte
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.2g |
| Saturated Fat | 12.29g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.22857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.2% |
| Saturated Fat Value | 12.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 0.22g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Abit,tre Valli Mozzarella Nodini Fiordilatte (Similarity score: 0.00)
- Trevalli Mozzarelline Fiidilatte (Similarity score: 7.07)
- Ferrainolo Stracciatella (Similarity score: 10.96)
- Fratelli Staiano Provola Vaccino (Similarity score: 14.53)
- Rewe Frei Von Mozzarella Laktosefreu (Similarity score: 25.41)
- Ja! Natürlich Mozzarella (Similarity score: 25.56)
- Passion Growers Finest Bufala Mozzarella Cheese (Similarity score: 28.80)
- Deca & Otto Deca & Otto, Finest Bufala Mozzarella Cheese (Similarity score: 28.80)
- Calder Dairy Country Style Onion Dip (Similarity score: 30.36)
- Rising Moon Organics Rising Moon Organics, Organic Four Cheese Ravioli (Similarity score: 30.96)
- Sour Cream (Similarity score: 32.11)
- Steaks Hachés (Similarity score: 33.24)
- Picard Tartelettes Fines Aux Abricots (Similarity score: 33.44)
- Land Mozzarella (Similarity score: 34.50)
- Gut & Günstig,edeka Mini Mozarella (Similarity score: 35.37)