Ferrainolo Stracciatella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971.0kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.0g |
| Saturated Fat | 14.25g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 71.25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.3% |
| Saturated Fat Value | 14.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 132.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132.0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella Fresca Fiordilatte (Similarity score: 10.96)
- Abit,tre Valli Mozzarella Nodini Fiordilatte (Similarity score: 10.96)
- Trevalli Mozzarelline Fiidilatte (Similarity score: 13.05)
- Ja! Natürlich Mozzarella (Similarity score: 21.70)
- Rewe Frei Von Mozzarella Laktosefreu (Similarity score: 21.89)
- Fratelli Staiano Provola Vaccino (Similarity score: 22.68)
- Passion Growers Finest Bufala Mozzarella Cheese (Similarity score: 23.08)
- Deca & Otto Deca & Otto, Finest Bufala Mozzarella Cheese (Similarity score: 23.08)
- Calder Dairy Country Style Onion Dip (Similarity score: 25.75)
- Crema Mexicana Grade A Sour Cream (Similarity score: 27.37)
- Casa Cardenas Grade A Sour Cream (Similarity score: 27.37)
- El Mexicano Marquez Brothers, Salvadorena Grade A Sour Cream (Similarity score: 27.37)
- El Mexicano, Marquez Brothers International Inc Crema Oaxaquena (Similarity score: 27.37)
- Sour Cream (Similarity score: 27.37)
- El Mexicano, Marquez Brothers International Inc Sour Cream (Similarity score: 27.37)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)