Fratelli Staiano Provola vaccino
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 965kj (231 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 965kj (231 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | Yes |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 11.73g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69% |
| Saturated Fat Value | 11.7g |
| Score | 8 |
| Sodium | 144mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 144mg |
| Sugars | 0.06g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trevalli Mozzarelline Fiidilatte (Similarity score: 11.88)
- Mozzarella Fresca Fiordilatte (Similarity score: 14.53)
- Abit,tre Valli Mozzarella Nodini Fiordilatte (Similarity score: 14.53)
- Ferrainolo Stracciatella (Similarity score: 22.68)
- Castelli Mozzarella (Similarity score: 25.02)
- Bioverde 100g Mozzarella Originale D Italie (Similarity score: 25.02)
- Nuova Castelli Mozzarella (17% Mg) (Similarity score: 25.02)
- Land Mozzarella (Similarity score: 27.27)
- Rising Moon Organics Rising Moon Organics, Organic Four Cheese Ravioli (Similarity score: 27.71)
- Fresca D'oro Mozzarella (Similarity score: 27.74)
- Spiga Ciliegine Di Mozzarella Spiga (Similarity score: 27.80)
- Gut & Günstig,edeka Mini Mozarella (Similarity score: 28.73)
- Reggia Mozzarella (Similarity score: 28.74)
- Everyday Mozzarella (Similarity score: 29.42)
- Franprix Mozzarella Mini Billes (Similarity score: 29.43)