Pain polaire
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 51.724137931034484% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.7% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 272mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 272mg |
| Sugars | 4.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 4's Wholemeal Rolls (Similarity score: 15.42)
- Fiorini Ravioli Au Jambon (Similarity score: 15.87)
- La Pizza De Manosque Pizza Chevre (Similarity score: 17.37)
- Evol, Pinnacle Foods Group Llc Evol, Quesadillas, Fire Grilled Steak, Fire Grilled Steak (Similarity score: 17.87)
- Cheese Ravioli (Similarity score: 18.65)
- Cheese Ravioli (Similarity score: 18.65)
- La Ploerinoise 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 18.96)
- Perfect Pasta Inc Cheese Ravioli (Similarity score: 20.16)
- Butternut Squash Ravioli, Butternut Squash (Similarity score: 20.33)
- Grandiosa,orkla 4x Ost (Similarity score: 20.89)
- Tressini Tortellone Steinpilz (Similarity score: 21.29)
- La Crêperie De Guerlédan Crêpes Fines (Similarity score: 22.26)
- Dia Pizza Barbacoa (Similarity score: 23.31)
- Onyar Pizza De Jamón Dulce Y Olivas (Similarity score: 24.11)
- Coop Naturaplan,naturaplan,coop Bio Burrata (Similarity score: 24.30)